Northampton League standings 2013

				   		Total 
				Place		Points
						 	
General Cleaners (Yellow)	1st     	21
Northampton Coop Bank (Blue)	2nd     	19
Paradise Copies (Green)		3rd     	14.5
Whiting Energy Fuels (Red)	4th		14
Serios Pharmacy (Orange)	5th		11
Rigali and Walder Ortho (Pur)	6th		5



The fifth meet has not been scored due to the rain. Some of the results that we
were able to finish are listed below but scores listed have not been added to 
the seasonal total. The 2013 league standings are based on the first four meets.


             Sugarloaf Youth Track League - 6/28/2013 
                        Northampton Meet 5                                 

                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 800 Meter Run 5,6 Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Howe, Ben                 10 General Cleaners                3:15.30    6   
  2 Edmonds-Estes, Noah        9 Northampton Coop                3:22.10    5   
 
Event 3  Boys 800 Meter Run 7,8,9 Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Norton, Sam               14 Energizers                      2:32.40    6   
  2 Whitcomb, Nick            13 General Cleaners                2:51.80    5   
  3 Cullen, Aedan             12 Bracers                         2:58.80    4   
  4 Raivel, Ben               11 General Cleaners                3:29.30    3   
 
Event 5  Girls 4x100 Meter Relay 2,3,4 Girls
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Purple Rigali and Walder Ortho                               1:15.60    6   
     1) Lloyd, Heather 13               2) DiLeo, Celeste 9               
     3) Novak, Kaylie 10                4) Molina, Navaya 9               
  2 Red Whiting Energy Fuels                                     1:20.40    5   
     1) Von Schoeler-Ames, Annika 9     2) Barry, Aviva 7                 
     3) Caldanaro, Yelena 7             4) Miller, Angelina 8             
  3 Yellow General Cleaners                                      1:23.20    4   
     1) Marini-Rapopat, Tess 9          2) Marini-Rapopat, Esnie 9        
     3) Howe, Rowan 8                   4) Buschini, Abigail 9            
  4 Orange Serios Pharmacy                                       1:25.10    3   
     1) Vanasse, Sophia 8               2) Nichols, McKenzie 9            
     3) Ryan, Anna 8                    4) Meunier, Ellie 9               
  5 Green Deals                                                  1:25.50    2   
     1) Christakos, El 7                2) Ananda-Holesousky, Makena 6    
     3) Molnar, Emily 8                 4) Azzaro, Margaret-Ann 7         
  6 Blue Northampton Coop Bank                                   1:33.40    1   
     1) Plumer, Grace 9                 2) Dawkins, Catherine 7           
     3) Curtin-Adelman, Sadie 8         4) Hamilton, Adeline 8            
 
Event 38  Girls Long Jump 2,3,4 Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kelly, Kora                8 Serios Pharmacy                 7-09.00    6   
  2 Bibble, Quincy             8 Northampton Coop                7-08.00    5   
 
Event 40  Girls Long Jump 5,6 Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wunjo, Priya               9 General Cleaners                9-06.00    6   
  2 Levins, Grace             11 Savers                          8-01.00    5   
  3 Porter, Hannah            10 Energizers                      7-07.00    4   
  4 DiBartolo, Emily          12 Savers                          6-01.00    3   
 
Event 41  Boys Long Jump 5,6 Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walker, Sam               11 Bracers                         7-11.00    6   
  2 Adel, Robert              10 General Cleaners                5-04.00    5   
 
Event 42  Girls Long Jump 7,8,9 Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Payne, Saphira            13 General Cleaners               11-04.00    6   
  2 Etzel, Madeline           12 Bracers                        10-02.00    5   
  3 Frogameni, Elena          13 General Cleaners               10-00.00    3.50
  3 Doherty-Weinraub, YinYin  14 General Cleaners               10-00.00    3.50
  5 Blatner, Mairead          14 General Cleaners                9-05.00    1.50
  5 Dunn, Sierra              13 Northampton Coop                9-05.00    1.50
  7 Marvin, McKenzie          12 Northampton Coop                6-07.00  
 
Event 43  Boys Long Jump 7,8,9 Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nearey, Cameron           11 Serios Pharmacy                 8-09.00    6   
  2 Dameworth, Benjamin       12 Serios Pharmacy                 7-01.00    5   
 
Event 44  Girls High Jump 2,3,4 Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bibble, Quincy             8 Northampton Coop                3-00.00    6   
 -- Buschini, Abigail          9 General Cleaners                     NH  
 -- Marini-Rapopat, Tess       9 General Cleaners                     NH  
 -- Christakos, El             7 Savers                               NH  
 
Event 45  Boys High Jump 2,3,4 Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- Peterson, Izidor           8 General Cleaners                     NH  
 -- Lynds, Kevin               6 General Cleaners                     NH  
 -- Stauder, Nick              9 Serios Pharmacy                      NH  
 -- Sirois, Alex               7 Savers                               NH  
 -- Helfen, Shlomo             8 Bracers                              NH  
 -- Stauder, James             7 Savers                               NH  
 
Event 46  Girls High Jump 5,6 Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rivera-Loutt, Iliana      11 Energizers                      3-00.00    6   
 -- Sieber, Tali               9 Serios Pharmacy                      NH  
 
Event 47  Boys High Jump 5,6 Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Helfen, Shalam Tzvi       11 Bracers                         3-00.00    6   
 -- Fletcher, Jasper          10 Energizers                           NH  
 -- Christakos, Nicolas       11 Savers                               NH  
 -- Braastad, Aiden           10 Bracers                              NH  
 -- Helliwell, Myles          11 Bracers                              NH  
 
Event 48  Girls High Jump 7,8,9 Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rivera-Loutt, Hannalise   14 Energizers                      3-02.00    6   
  2 Dunn, Sierra              13 Northampton Coop                3-00.00    4.50
  2 Marvin, McKenzie          12 Northampton Coop                3-00.00    4.50
 
Event 49  Boys High Jump 7,8,9 Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Helliwell, Ryan           13 Bracers                         3-00.00    6   
 -- Metz, Ethan                8 Bracers                              NH  
 -- Randolph, Owen            11 General Cleaners                     NH  
 
Event 50  Boys Javelin Throw 2,3,4 Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coltman, Evan              8 Savers                            60-00    6   
  2 Wong, Owen                 8 Bracers                           48-00    5   
  3 Raivel, Marek              8 General Cleaners                  44-00    2.50
  3 Peterson, Michael          9 Energizers                        44-00    2.50
  3 Gomes-Rapoza, Nico         8 Savers                            44-00    2.50
  3 Helfen, Shlomo             8 Bracers                           44-00    2.50
  7 Novak, Evan                7 Serios Pharmacy                   32-00  
  8 Metz, Aidan                8 Bracers                           28-00  
  9 Stauder, Nick              9 Serios Pharmacy                   24-00  
  9 Loomis, Skye               6 Northampton Coop                  24-00  
  9 Bayne, Henry               8 Savers                            24-00  
  9 Cote-L'tteureux, Calvin    8 Serios Pharmacy                   24-00  
 13 Calkins, Beckett           9 Savers                            22-00  
 14 Stauder, James             7 Savers                            20-00  
 14 DeLisle, Nathan            8 Bracers                           20-00  
 14 Sirois, Alex               7 Savers                            20-00  
 14 Power-Greene, Coletrane    8 Northampton Coop                  20-00  
 14 McVey, John                7 Northampton Coop                  20-00  
 19 Lynds, Kevin               6 General Cleaners                  15-00  
 20 Bayne, Theo                7 Savers                            10-00  
 
Event 51  Girls Javelin Throw 2,3,4 Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hamilton, Adeline          8 Northampton Coop                  40-00    6   
  2 Kelly, Kora                8 Serios Pharmacy                   24-00    5   
  3 Bibble, Quincy             8 Northampton Coop                  22-00    4   
  4 Ananda-Holesousky, Maken   6 Savers                            20-00    2   
  4 Santos, Lila               9 Northampton Coop                  20-00    2   
  4 Christakos, El             7 Savers                            20-00    2   
  7 Hilnbrand, Miryam          8 Energizers                        15-00  
  7 Molnar, Emily              8 Savers                            15-00  
  7 Barry, Aviva               7 Energizers                        15-00  
 
Event 52  Boys Javelin Throw 5,6 Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Howe, Ben                 10 General Cleaners                  64-00    6   
  2 Helfen, Shalam Tzvi       11 Bracers                           58-00    5   
  3 Addis, Gareth             10 Bracers                           54-00    4   
  4 Matchett, Kapil           11 Serios Pharmacy                   48-00    3   
  5 Walker, Sam               11 Bracers                           44-00    1   
  5 Christakos, Nicolas       11 Savers                            44-00    1   
  5 Helliwell, Myles          11 Bracers                           44-00    1   
  8 Bidus, Nathaniel          11 Savers                            40-00  
  8 Cote-L'tteureux, Auden    10 Serios Pharmacy                   40-00  
 10 Adel, Robert              10 General Cleaners                  28-00  
 11 Braastad, Aiden           10 Bracers                           20-00  
 11 Norton, Henry             10 Serios Pharmacy                   20-00  
 
Event 53  Girls Javelin Throw 5,6 Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sieber, Tali               9 Serios Pharmacy                   28-00    6   
  2 Jenkins, Maddie           10 Bracers                           20-00    5   
  3 Novak, Kaylie             10 Bracers                           15-00    3.50
  3 Coltman, Brieanna         10 Northampton Coop                  15-00    3.50
 
Event 54  Boys Javelin Throw 7,8,9 Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Milsark, Rory             14 Serios Pharmacy                   73-00    6   
  2 Stetson, Edward           14 Serios Pharmacy                   68-00    5   
  3 Whitcomb, Nick            13 General Cleaners                  66-00    4   
  4 Raivel, Ben               11 General Cleaners                  52-00    3   
  5 Randolph, Owen            11 General Cleaners                  50-00    2   
  6 Helliwell, Ryan           13 Bracers                           36-00    0.50
  6 Dameworth, Benjamin       12 Serios Pharmacy                   36-00    0.50
  8 Nearey, Cameron           11 Serios Pharmacy                   32-00  
  9 Metz, Ethan                8 Bracers                           24-00  
 
Event 55  Girls Javelin Throw 7,8,9 Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Payne, Saphira            13 General Cleaners                  66-00    6   
  2 Rivera-Loutt, Hannalise   14 Energizers                        48-00    5   
  3 Shaw, Marissa             13 Northampton Coop                  42-00    3.50
  3 Yount, Emma               13 Northampton Coop                  42-00    3.50
  5 Doherty-Weinraub, YinYin  14 General Cleaners                  38-00    2   
  6 Marvin, McKenzie          12 Northampton Coop                  32-00    1   
  7 Avakian, Anna             12 Bracers                           30-00  
  8 Dunn, Sierra              13 Northampton Coop                  26-00  
  9 Blatner, Mairead          14 General Cleaners                  24-00  
 10 DiBartolo, Emily          12 Savers                            22-00  
 10 Crawford, Amy             12 Serios Pharmacy                   22-00  
 12 Levins, Grace             11 Savers                            20-00