Sugarloaf Youth Track Amherst 2014 - 6/2/2014                 

                                   Meet # 1                                    

                         Amherst Regional High School                          

 

                              Female Team Scores                               

            Place Team                                            Points

       ===================================================================

                1 Fee Only Financial Green Flyer     GRN             125  

                2 Rigali & Walder Purple Bracers     PUR             107  

                3 Integrity Red Spikes               RED              96  

                4 Hunt & Piech Blue Dazzlers         BLU              73  

 

                               Male Team Scores                                

            Place Team                                            Points

       ===================================================================

                1 Hunt & Piech Blue Dazzlers         BLU             189  

                2 Fee Only Financial Green Flyer     GRN             117.5

                3 Rigali & Walder Purple Bracers     PUR             101.5

                4 Integrity Red Spikes               RED              81  

 

                             Combined Team Scores                              

            Place Team                                            Points

       ===================================================================

                1 Hunt & Piech Blue Dazzlers         BLU             262  

                2 Fee Only Financial Green Flyer     GRN             242.5

                3 Rigali & Walder Purple Bracers     PUR             208.5

                4 Integrity Red Spikes               RED             177  



                       

                                    Results                                    

 

Girls 800 Meter Run Young Girls

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

Finals

  1 Chambers, Noa                Red Spikes             4:16.26   10   

  2 Osborne, Emma                Blue Dazzlers          4:22.90    8   

 

Girls 4x100 Meter Relay Young Girls

=======================================================================

    Team                                                 Finals  Points

=======================================================================

  1 Rigali & Walder Purple Bracers  'A'                 1:30.30   10   

     1) Pope, Sophia                    2) Pope, Lillian                  

     3) Burns, Anna                     4) Mager, Addelaide               

  2 Integrity Red Spikes  'A'                           1:30.40    8   

     1) Chambers, Finnley               2) Gilmore, Julianna              

     3) Leonard, Katie                  4) Chambers, Noa                  

  3 Hunt & Piech Blue Dazzlers  'A'                     1:34.50    6   

     1) Zimmermann, Ava                 2) Osborne, Emma                  

     3) Zimmermann, Eliza               4) Osborne, Sofia                 

 

Girls 4x200 Meter Relay Young Girls

=======================================================================

    Team                                                 Finals  Points

=======================================================================

  1 Hunt & Piech Blue Dazzlers  'A'                     2:57.00   10   

     1) Zimmermann, Ava                 2) Osborne, Emma                  

     3) Thompson, Skylar                4) Montgomery-Gehrt, Bevin        

  2 Rigali & Walder Purple Bracers  'A'                 3:15.00    8   

     1) Burns, Anna                     2) Choido, Ava                    

     3) Pope, Sophia                    4) Braxton, Karana                

  3 Fee Only Financial Green Flyer  'A'                 3:28.90    6   

     1) Bagwell, Sydney                 2) Edgerly, Julia                 

     3) Ripley, Piper                   4) Mattocks, Maisie               

  4 Integrity Red Spikes  'A'                           3:53.40    5   

     1) Chambers, Finnley               2) Marcus, Magdalene              

     3) Gorman, Alma                    4) Gilmore, Julianna              

 

Girls 800 Sprint Medley Young Girls

=======================================================================

    Team                                                 Finals  Points

=======================================================================

  1 Hunt & Piech Blue Dazzlers  'A'                     3:15.50   10   

     1) Gould, Beatrice Xue             2) Geery, Malie                   

     3) Montgomery-Gehrt, Bevin         4) Thompson, Skylar               

  2 Rigali & Walder Purple Bracers  'A'                 3:31.90    8   

     1) Pope, Lillian                   2) Mager, Addelaide               

     3) Burns, Anna                     4) Choido, Ava                    

  3 Fee Only Financial Green Flyer  'A'                 3:53.20    6   

     1) Ripley, Piper                   2) Edgerly, Julia                 

     3) Bagwell, Sydney                 4) Mattocks, Maisie               

  4 Integrity Red Spikes  'A'                           4:23.20    5   

     1) Gorman, Alma                    2) Chambers, Noa                  

     3) Marcus, Magdalene               4) Gilmore, Julianna              

 

Girls High Jump Young Girls

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Zimmermann, Ava              Blue Dazzlers          2-10.00    9   

  1 Choido, Ava                  Purple Bracers         2-10.00    9   

  3 Geery, Malie                 Blue Dazzlers          2-08.00    5   

  3 Ripley, Piper                Green Flyers           2-08.00    5   

  3 Edgerly, Julia               Green Flyers           2-08.00    5   

 

Girls Long Jump Young Girls

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Edgerly, Julia               Green Flyers           8-11.00    9   

  1 Pope, Mia                    Purple Bracers         8-11.00    9   

  3 Choido, Ava                  Purple Bracers         7-09.00    6   

  4 Chambers, Noa                Red Spikes             7-04.00    5   

  5 Zimmermann, Ava              Blue Dazzlers          6-10.00    4   

  6 Gorman, Alma                 Red Spikes             6-08.00    3   

  7 Ripley, Piper                Green Flyers           4-09.00    2   

  8 Stekl, Ada                   Green Flyers           4-04.00    1   

 

Girls Javelin Throw Young Girls

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Edgerly, Julia               Green Flyers             26-08   10   

  2 Geery, Malie                 Blue Dazzlers            19-05    8   

  3 Choido, Ava                  Purple Bracers           19-01    6   

  4 Zimmermann, Ava              Blue Dazzlers            16-10    5   

  5 Ripley, Piper                Green Flyers             15-09    4   

  6 Marcus, Magdalene            Red Spikes               15-06    3   

  7 Stekl, Ada                   Green Flyers              9-10    2   

 

Girls 800 Meter Run Old Girls

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Shepard, Isabela             Purple Bracers         2:51.48   10   

  2 Leonard, Katie               Red Spikes             3:34.83    8   

  3 Parrot, Jana                 Green Flyers           3:36.37    6   

  4 Pope, Mia                    Purple Bracers         3:45.54    5   

  5 Burns, Anna                  Purple Bracers         4:34.35    4   

  6 Edgerly, Julia               Green Flyers           5:08.12    3   

 

Girls 4x100 Meter Relay Old Girls

=======================================================================

    Team                                                 Finals  Points

=======================================================================

  1 Rigali & Walder Purple Bracers  'A'                 1:12.60   10   

     1) Braxton, Karana                 2) Mattocks, Ella                 

     3) Mager, Sydney                   4) Jaswal, Banti                  

  2 Fee Only Financial Green Flyer  'A'                 1:12.90    8   

     1) Parrot, Jana                    2) Siegel, Esme                   

     3) Hafner, Teresa                  4) Stekl, Greta                   

  3 Integrity Red Spikes  'A'                           1:13.10    6   

     1) Leonard, Katie                  2) May, Emily                     

     3) Rath, Meara                     4) Setty-Charity, Mira            

 

Girls 800 Sprint Medley Old Girls

=======================================================================

    Team                                                 Finals  Points

=======================================================================

  1 Fee Only Financial Green Flyer  'A'                 2:47.20   10   

     1) Parrot, Jana                    2) Stekl, Greta                   

     3) Hafner, Teresa                  4) Siegel, Esme                   

  2 Integrity Red Spikes  'A'                           2:58.10    8   

     1) Boutilier, Samantha             2) Clemente-Delrow, Alicia        

     3) May, Emily                      4) Setty-Charity, Mira            

  3 Rigali & Walder Purple Bracers  'A'                 3:03.70    6   

     1) Braxton, Karana                 2) Jaswal, Banti                  

     3) Goldin, Gabriella               4) Mattocks, Ella                 

 

Girls High Jump Old Girls

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Pope, Mia                    Purple Bracers         3-02.00   10   

  2 Thompson, Skylar             Blue Dazzlers          3-00.00    7   

  2 Bagwell, Sydney              Green Flyers           3-00.00    7   

  4 Rath, Meara                  Red Spikes             2-08.00    5   

 

Girls Long Jump Old Girls

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 May, Emily                   Red Spikes            11-10.00   10   

  2 Parrot, Jana                 Green Flyers          10-07.00    8   

  3 Bagwell, Sydney              Green Flyers           9-10.00    6   

  4 Stekl, Greta                 Green Flyers           9-04.00    5   

  5 Clemente-Delrow, Alicia      Red Spikes             8-10.00    4   

  6 Siegel, Esme                 Green Flyers           7-06.00    3   

  7 Chambers, Finnley            Red Spikes             7-03.00    2   

  8 Gilmore, Julianna            Red Spikes             4-06.00    1   

 

Girls Javelin Throw Old Girls

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 May, Emily                   Red Spikes               35-04   10   

  2 Siegel, Esme                 Green Flyers             34-05    8   

  3 Pope, Mia                    Purple Bracers           31-11    6   

  4 Stekl, Greta                 Green Flyers             29-05    5   

  5 Hafner, Teresa               Green Flyers             24-01    4   

  6 Clemente-Delrow, Alicia      Red Spikes               24-00    3   

  7 Bagwell, Sydney              Green Flyers             17-07    2   

  8 Gould, Beatrice Xue          Blue Dazzlers            16-05    1   

 

Boys 800 Meter Run Young Boys

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Watson-Stevens, Sam          Purple Bracers         3:02.66   10   

  2 Yanko, Kyle                  Blue Dazzlers          3:09.50    8   

  3 McDonald, Callum             Green Flyers           3:25.63    6   

  4 Gilmore, Marcus              Blue Dazzlers          3:28.85    5   

  5 Fremstad, Auden              Green Flyers           3:35.18    4   

  6 Jaswal, Rutesh               Blue Dazzlers          3:36.70    3   

  7 Douglas, Sabir               Red Spikes             4:16.68    2   

  8 Fremstad, Finn               Green Flyers           4:35.01    1   

  9 Gungor, Berk                 Blue Dazzlers          4:42.96  

 10 Quiones, Caleb               Red Spikes             4:59.82  

 

Boys 4x100 Meter Relay Young Boys

=======================================================================

    Team                                                 Finals  Points

=======================================================================

  1 Rigali & Walder Purple Bracers  'A'                 1:01.00   10   

     1) Jeffries, Miles                 2) Pope, Henry                    

     3) Marvin, Jack                    4) Ramsey, Junior                 

  2 Hunt & Piech Blue Dazzlers  'A'                     1:02.00    8   

     1) Fasulo, Nico                    2) Stephenson-Ryan, Finn          

     3) Roberts, Benjamin               4) Yanko, Kyle                    

  3 Integrity Red Spikes  'A'                           1:03.00    6   

     1) Quiones, Caleb                  2) Graham, Jasper                 

     3) Stephenson-Ryan, Henry          4) London, Kordell                

  4 Fee Only Financial Green Flyer  'A'                 1:04.00    5   

     1) Torres-Hatch, Benjami           2) McDonald, Spencer              

     3) Hartblay, Rory                  4) Hafner, Kai                    

 

Boys 4x200 Meter Relay Young Boys

=======================================================================

    Team                                                 Finals  Points

=======================================================================

  1 Rigali & Walder Purple Bracers  'A'                 3:05.44   10   

     1) Jeffries, Miles                 2) Craig, Malachi                 

     3) Pope, Henry                     4) Marvin, Jack                   

  2 Integrity Red Spikes  'A'                           3:13.22    8   

     1) Marlin, Alexander               2) Graham, Jasper                 

     3) Bertone-Johnson, James          4) Larson, William                

  3 Hunt & Piech Blue Dazzlers  'A'                     3:15.00    6   

     1) Schein, Emil                    2) Ferris, Noah                   

     3) Gilmore, Marcus                 4) Gungor, Berk                   

  4 Fee Only Financial Green Flyer  'A'                 3:24.00    5   

     1) McDonald, Spencer               2) Ross, Nolan                    

     3) Fremstad, Finn                  4) Hartblay, Rory                 

 

Boys 800 Sprint Medley Young Boys

=======================================================================

    Team                                                 Finals  Points

=======================================================================

  1 Hunt & Piech Blue Dazzlers  'A'                     2:51.40   10   

     1) Fasulo, Nico                    2) Stephenson-Ryan, Finn          

     3) Roberts, Benjamin               4) Yanko, Kyle                    

  2 Fee Only Financial Green Flyer  'A'                 2:59.10    8   

     1) Torres-Hatch, Benjami           2) McDonald, Spencer              

     3) Hartblay, Rory                  4) Hafner, Kai                    

  3 Integrity Red Spikes  'A'                           3:06.60    6   

     1) Quiones, Caleb                  2) Graham, Jasper                 

     3) Stephenson-Ryan, Henry          4) London, Kordell                

  4 Rigali & Walder Purple Bracers  'A'                 3:29.70    5   

     1) Jeffries, Miles                 2) Pope, Henry                    

     3) Marvin, Jack                    4) Ramsey, Junior                 

 

Boys High Jump Young Boys

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Douglas, Sabir               Red Spikes             3-02.00   10   

  2 Manly, Miller                Purple Bracers         3-00.00    8   

  3 Jeffries, Miles              Purple Bracers         2-10.00    4.50

  3 Jaswal, Rutesh               Blue Dazzlers          2-10.00    4.50

  3 Pope, Henry                  Purple Bracers         2-10.00    4.50

  3 Larson, William              Red Spikes             2-10.00    4.50

  7 Torres-Hatch, Benjami        Green Flyers           2-08.00    0.50

  7 Schein, Emil                 Blue Dazzlers          2-08.00    0.50

  7 Ross, Nolan                  Green Flyers           2-08.00    0.50

  7 Marvin, Jack                 Purple Bracers         2-08.00    0.50

  7 Gungor, Berk                 Blue Dazzlers          2-08.00    0.50

  7 McDonald, Spencer            Green Flyers           2-08.00    0.50

 

Boys Long Jump Young Boys

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Schein, Emil                 Blue Dazzlers          9-07.00   10   

  2 Gilmore, Marcus              Blue Dazzlers          9-02.00    7   

  2 Ross, Nolan                  Green Flyers           9-02.00    7   

  4 Manly, Miller                Purple Bracers         8-06.00    5   

  5 Pope, Henry                  Purple Bracers         7-10.00    4   

  6 Marvin, Jack                 Purple Bracers         7-03.00    3   

  7 Larson, William              Red Spikes             6-11.00    2   

  8 Ferris, Noah                 Blue Dazzlers          6-09.00    1   

  9 Gungor, Berk                 Blue Dazzlers          5-06.00  

 10 Bertone-Johnson, James       Red Spikes             5-03.00  

 11 Marlin, Alexander            Red Spikes             4-11.00  

 

Boys Javelin Throw Young Boys

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Fasulo, Nico                 Blue Dazzlers            41-09   10   

  2 Roberts, Benjamin            Blue Dazzlers            31-10    8   

  3 Schein, Emil                 Blue Dazzlers            31-09    6   

  4 Pope, Henry                  Purple Bracers           30-00    5   

  5 Ross, Nolan                  Green Flyers             28-00    3.50

  5 McDonald, Spencer            Green Flyers             28-00    3.50

  7 Stephenson-Ryan, Finn        Blue Dazzlers            27-00    2   

  8 Gungor, Berk                 Blue Dazzlers            25-01    1   

  9 Ferris, Noah                 Blue Dazzlers            24-06  

 10 Bertone-Johnson, James       Red Spikes               23-10  

 11 Marlin, Alexander            Red Spikes               14-03  

 

Boys 800 Meter Run Old Boys

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Setty-Charity, Mohan         Blue Dazzlers          3:00.79   10   

  2 Bellak, Nicholas             Red Spikes             3:05.89    8   

  3 Buffone, Jack                Blue Dazzlers          3:20.78    6   

  4 Yanko, Ryan                  Blue Dazzlers          3:21.82    5   

  5 Geffert, Henry               Green Flyers           3:32.48    4   

  6 Ross, Austin                 Green Flyers           3:44.32    3   

  7 Gungor, Mete                 Purple Bracers         4:33.53    2   

 

Boys 4x100 Meter Relay Old Boys

=======================================================================

    Team                                                 Finals  Points

=======================================================================

  1 Integrity Red Spikes  'A'                           1:10.20   10   

     1) Douglas, Sabir                  2) Montgomery Gehrt, Ian          

     3) Rietkerk, Ryder                 4) Bellak, Nicholas               

  2 Fee Only Financial Green Flyer  'A'                 1:12.30    8   

     1) Fremstad, Auden                 2) Geffert, Henry                 

     3) McDonald, Callum                4) Pierce, Ethan                  

  3 Hunt & Piech Blue Dazzlers  'A'                     1:14.40    6   

     1) Crosby, Kyle                    2) Roberts, Justin                

     3) Setty-Charity, Mohan            4) Yanko, Ryan                    

  4 Rigali & Walder Purple Bracers  'A'                 1:14.60    5   

     1) Holesovsky, Jude                2) Wilhelm, Henry                 

     3) Gahan, Cian                     4) Chiodo, Luke                   

 

Boys 4x200 Meter Relay Old Boys

=======================================================================

    Team                                                 Finals  Points

=======================================================================

  1 Fee Only Financial Green Flyer  'A'                 2:40.80   10   

     1) Pierce, Ethan                   2) Ross, Austin                   

     3) Geffert, Henry                  4) Hafner, Kai                    

  2 Rigali & Walder Purple Bracers  'A'                 2:45.20    8   

     1) Holesovsky, Jude                2) Ramsey, Junior                 

     3) Watson-Stevens, Sam             4) Chiodo, Luke                   

  3 Integrity Red Spikes  'A'                           2:48.80    5.50

     1) Montgomery Gehrt, Ian           2) Stephenson-Ryan, Henry         

     3) Weihrauch, Max                  4) Bellak, Nicholas               

  3 Hunt & Piech Blue Dazzlers  'A'                     2:48.80    5.50

     1) Schein, Emil                    2) Jaswal, Rutesh                 

     3) Yanko, Kyle                     4) Setty-Charity, Mohan           

  5 Integrity Red Spikes  'B'                           2:55.10    4   

 

Boys 800 Sprint Medley Old Boys

=======================================================================

    Team                                                 Finals  Points

=======================================================================

  1 Hunt & Piech Blue Dazzlers  'A'                     2:33.60   10   

     1) Roberts, Justin                 2) Yanko, Ryan                    

     3) Setty-Charity, Mohan            4) Buffone, Jack                  

  2 Integrity Red Spikes  'A'                           2:36.50    8   

     1) Douglas, Sabir                  2) Rietkerk, Ryder                

     3) Bellak, Nicholas                4) Montgomery Gehrt, Ian          

  3 Fee Only Financial Green Flyer  'A'                 2:44.30    6   

     1) Fremstad, Auden                 2) Pierce, Ethan                  

     3) Ross, Austin                    4) McDonald, Callum               

  4 Rigali & Walder Purple Bracers  'A'                 3:10.70    5   

     1) Holesovsky, Jude                2) Wilhelm, Henry                 

     3) Watson-Stevens, Sam             4) Keins, Julian                  

 

Boys High Jump Old Boys

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Ross, Austin                 Green Flyers           3-10.00   10   

  2 Geffert, Henry               Green Flyers           3-08.00    8   

  3 Setty-Charity, Mohan         Blue Dazzlers          3-06.00    6   

  4 Yanko, Kyle                  Blue Dazzlers          3-04.00    5   

  5 McDonald, Callum             Green Flyers           3-02.00    4   

  6 Yanko, Ryan                  Blue Dazzlers          3-00.00    2   

  6 Hafner, Kai                  Green Flyers           3-00.00    2   

  6 Roberts, Justin              Blue Dazzlers          3-00.00    2   

  9 Holesovsky, Jude             Purple Bracers         2-10.00  

  9 Chiodo, Luke                 Purple Bracers         2-10.00  

  9 Gungor, Mete                 Purple Bracers         2-10.00  

 -- Keins, Julian                Purple Bracers              NH  

 

Boys Long Jump Old Boys

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Yanko, Ryan                  Blue Dazzlers         13-11.00   10   

  2 Geffert, Henry               Green Flyers          12-10.00    8   

  3 Setty-Charity, Mohan         Blue Dazzlers         11-09.00    6   

  4 Montgomery Gehrt, Ian        Red Spikes            11-04.00    5   

  5 Wilhelm, Henry               Purple Bracers        10-06.00    4   

  6 Chiodo, Luke                 Purple Bracers         9-10.00    3   

  7 Pierce, Ethan                Green Flyers           9-09.00    2   

  8 Ross, Austin                 Green Flyers           9-08.00    1   

  9 Yanko, Kyle                  Blue Dazzlers          9-07.00  

 10 Gahan, Cian                  Purple Bracers         9-01.00  

 11 Buffone, Jack                Blue Dazzlers          8-10.00  

 12 Graham, Jasper               Red Spikes             8-05.00  

 13 Roberts, Justin              Blue Dazzlers          8-02.00  

 13 Keins, Julian                Purple Bracers         8-02.00  

 15 Holesovsky, Jude             Purple Bracers         7-10.00  

 16 McDonald, Spencer            Green Flyers           7-06.00  

 17 Crosby, Kyle                 Blue Dazzlers          6-09.00  

 18 McDonald, Callum             Green Flyers           6-08.00  

 19 Gungor, Mete                 Purple Bracers         6-03.00  

 

Boys Javelin Throw Old Boys

=======================================================================

    Name                    Year Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1 Yanko, Ryan                  Blue Dazzlers            56-08   10   

  2 Setty-Charity, Mohan         Blue Dazzlers            51-04    8   

  3 Yanko, Kyle                  Blue Dazzlers            46-00    6   

  4 Wilhelm, Henry               Purple Bracers           45-07    5   

  5 Hafner, Kai                  Green Flyers             44-08    4   

  6 Pierce, Ethan                Green Flyers             42-03    3   

  7 Stephenson-Ryan, Henry       Red Spikes               42-00    2   

  8 Roberts, Justin              Blue Dazzlers            36-05    1   

  9 Crosby, Kyle                 Blue Dazzlers            35-10  

 10 Chiodo, Luke                 Purple Bracers           35-00  

 11 Montgomery Gehrt, Ian        Red Spikes               31-10  

 12 McDonald, Callum             Green Flyers             30-03  

 13 Gahan, Cian                  Purple Bracers           27-00  

 14 Gungor, Mete                 Purple Bracers           20-10  





              Combined Team Scores - Young Boys - 7 Events Scored

===============================================================================

    1) Hunt & Piech Blue Dazzlers  90.50     2) Rigali & Walder Purple Br  69.50

    3) Fee Only Financial Green F  44.50     4) Integrity Red Spikes       38.50

 

              Combined Team Scores - Young Girls - 7 Events Scored

===============================================================================

    1) Hunt & Piech Blue Dazzlers  65        2) Rigali & Walder Purple Br  56   

    3) Fee Only Financial Green F  50        4) Integrity Red Spikes       39   

 

               Combined Team Scores - Old Boys - 7 Events Scored

===============================================================================

    1) Hunt & Piech Blue Dazzlers  98.50     2) Fee Only Financial Green   73   

    3) Integrity Red Spikes        42.50     4) Rigali & Walder Purple Br  32   

 

              Combined Team Scores - Old Girls - 6 Events Scored

===============================================================================

    1) Fee Only Financial Green F  75        2) Integrity Red Spikes       57   

    3) Rigali & Walder Purple Bra  51        4) Hunt & Piech Blue Dazzler   8